Kalite

Kalitenin bir çok tanımı olmasına karşın, müşteri istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğine kalite denir. Günümüzde çeşitliliğin artmasıyla birlikte talepte bulunan firmaların önceliklerini belirleyen en önemli etken, uygun kalitede ürünü en uygun fiyata satın almaktır.

Bu şartlar altında imalatçı firmalar kaliteden ödün vermeden uygun maliyetli çözümler geliştirmeye zorlanmaktadır. Üretim presoslerini üstelenen firmaların da kesici takımlardan beklentileri gün geçtikçe artmaktadır. Kesici takımlarda kaliteyi etkileyen faktörlerin başında dayanıklılık ve verimlilik gelmektedir. Pirana kesici takım olarak tüm bu beklentileri karşılayacak ilk seferde doğru üretimi gerçekleştirebilecek verimin en üst düzeyde olduğu kesici takımları firmaların kullanımına sunuyoruz.


Kesici Takımlarda Kaliteyi etkileyen faktörler

Kesici takımlarda hedeflenen kalitenin yakalanabilmesi için uygun şartların oluşturulması çok önemlidir. Kesici takımdan istenilen verimde ve kalitede üretim gerçekleştirile bilmesi için gereken uygun şartlardan bazıları şu şekildedir.

Doğru kesme hızı ve kesme açısı

Kesici takımlarda kaliteyi etkileyen en önemli faktörlerden biri, kesici takımın doğru kesme açısı ve hızlarında kullanılmamasıdır. Aksi durumda kesici takımdan istenilen verim alınamadığı gibi takım sarfları da artmaktadır.

Malzeme Alaşımına Uygun Kesici Takım

Kesici takımdan en iyi verimi ve kaliteyi alabilmek adına bir diğer önemli etken ise imalatı gerçekleştirilen malzeme alaşımına göre doğru takım seçimin yapılmamasıdır. Örnek vermek gerekirse dökme demir bir malzemedeki bakır oranı yapılan talaş kaldırma işleminde kullanılan insertlerin ömrünü etkilemektedir. Bu durumda malzeme alaşımı baz alınarak en uygun kesici takım belirlenmelidir. Bu sayede kesici takımdan maximum verim elde edilebildiği gibi en kaliteli üretimde gerçekleştirilebilmektedir.

Uygun Çalışma Şartlarının Oluşturulması

Kesici takımlarda uygun çalışma şartlarının oluşturulması çok önemlidir. Kesici takımın teknik verilerinde belirtildiği üzere kesici takımdan en iyi verimi alabilmek adına gerekli ortamın sağlanması gerekir. Bu gerekli ortam, takımın uygun sıcaklıklarda çalışmasıdır. Takımın veya malzemenin uygun sıcaklıklarda olması ve uygun soğutma koşullarının sağlanması gerekmektedir.

Vibrasyon

Kesici takımın ömrünü ve üretilen malzemenin kalitesini etkileyen bir diğer önemli etken vibrasyondur. Vibrasyonun bir çok nedeni olabilir. Bunlar, tezgah çenelerindeki boşluklar, aparatta boşluk, zayıf aparat kullanımı, malzemenin aparata düzgün bağlanamaması, tutucunun yıpranması veya tezgahın bulunduğu ortamdaki zeminin uygun olmaması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durumun kesici veya delici takımınızın çabuk yıpranmasına veya hatta takım kırılması denilen durumun gerçekleşmesine sebep olabilir.

Neden Pirana

Pirana Kesici Takım, Dünya standartlarını yakalamış, kaliteye yön veren ve kesici takım sektöründe standartları belirleyen firmalar arasındadır. Bir çok dünya markası üretim proseslerinde Pirana kesici takımları kullanmaktadır. kalitesiyle kendini ispatlamış üretimde güven veren kesici takım portföyü ile çözüm odaklıdır.