Malzeme Analizi

Malzeme analizi, imalatı gerçekleştirilen veya gerçekleştirilecek bir ürünün malzeme alaşımlarını ve oranlarının tespit edilmesine malzeme analizi denir.

Metaller, kullanım alanlarına göre malzeme alaşımlarında bir takım değişiklikler ile dayanıklılıklarının arttırılması hedeflenir. Örnek verecek olursak bir metal alaşımda bakır ve nikel gibi elemenler malzemenin korozyona karşı direncini arttırırken talaşlı imalat esnasında malzemenin işlenmesini belli oranlarda zorlaştırır. Çok sert malzemelerde hiç zorlanmadan işlem gören kesici takımlar bu tarz malzeme alaşımları ile karılaştıklarında beklenmedik bir şekilde kolay aşınarak beklenilen kesme zamanını karşılayamazlar. Anlaşılacağı üzere doğru kesici takımı belirlemenin yollarından bir tanesi malzeme alaşımını analiz ederek kullanılacak kesici takımı belirlemek gerekmektedir.


Malzeme Analizi Hizmeti

Pirana kesici takım olarak firmamız, kullanmakta olduğunuz kesici takımlardan maksimum verim elde edebilmeniz için istenmesi durumunda malzeme analiz hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Yapılan malzeme analizleri neticesinde kullanmakta olduğunuz kesici takımlar analiz edilir ve doğru kesici takımların belirlenmesi için çalışmalar yürütülür. Kesici takım ömürlerinde zaman zaman gerçekleşebilecek değişkenliklerin nedenlerinden birinin malzeme alaşımlarındaki değişkenlikler olabileceği unutulmamalıdır. Malzemenin sertliği ve içinde bulunan alaşımlar takım ömürlerine etki eden ana faktörlerin başında gelmektedir.

Günümüzde çoğu firma bu ve benzeri gibi analizlerin tümünü veya bir kısmını danışman firmalar aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Yapılan analizlerin tümü belirli sertifikasyonlara tabi olan laboratuvar ekipmanları ile gerçekleştirilmektedir.